Lniana koszula to kwintesencja lata

Jest przewiewna, wygodna, modna i piękna. Nadaje się na co dzień do luźnych stylizacji na upalne dni, a także do stylizacji bardziej formalnych – z udziałem marynarki i krawata. Co najmniej jedna lniana koszula powinna się znaleźć w szafie każdego mężczyzny.

Len jest jednym z najstarszych materiałów stosowanych do szycia odzieży; znany był już w starożytnym Egipcie. Później – przez wieki – uchodził za tkaninę dla klas niższych, by współcześnie wrócić triumfalnie jako materiał przyjazny człowiekowi i środowisku, a przy tym bardzo praktyczny, stylowy i piękny. Ma wiele niezwykłych własności, których mogą mu pozazdrościć inne tkaniny: jest hipoalergiczny i bakteriobójczy, co odkryli już nasi przodkowie stosując len do wyrobu bandaży. Jest bardzo przewiewny i łatwo wchłania wilgoć, którą następnie szybko Jodparowuje. Jest więc wymarzoną tkaniną na lato.

W ostatnich latach len stał się bardzo modny

i dziś po prostu nie wypada nie mieć kilku elementów garderoby uszytych z tej tkaniny. Lniany garnitur to synonim letniego stylu z klasą – wystarczy wspomnieć kultowy film Paolo Sorentino „Wielkie piękno” z roku 2013. Lniane spodnie doceni każdy, kto choć raz miał je na sobie podczas upałów. Ale największą furorę robią lniane koszule, które są dobre na każdą okazję. Najbardziej typowe jest ich połączenie z szortami, chinosami lub dżinsami i utworzenie nieformalnej stylizacji doskonałej na ciepłe, letnie dni. Najlepiej, jeśli rękawy koszuli zostaną wtedy podwinięte powyżej łokci. Jednak koszula z lnu sprawdzi się także w roli bardziej formalnej – z zawiązanym krawatem lub fularem.

Dobierając lnianą koszulę, należy zwrócić uwagę na jej dopasowanie – zbyt obszerna nie będzie dobrze wyglądać. Ale uwaga: koszula za ciasna jest równie nieelegancka jak za obszerna, a przy okazji niewygodna. Jak stwierdzić czy jest właściwa? Jest na to bardzo prosty sposób. Podczas przymierzania koszuli należy zapiąć wszystkie guziki i usiąść, rozluźniając mięśnie. Koszula powinna wtedy przylegać do torsu, ale go nie opinać. Mówiąc kolokwialnie: guziki nie mogą się rozłazić. Jeśli tak jest i czujemy, że koszula daje ucisk a guziki mają ochotę wyskoczyć z dziurek – to należy wybrać większy rozmiar.