Angielskimi słowami half canvas (pol. pół-płótno) zwykło się nazywać sposób usztywnienia przodów i klap marynarki nie przy pomocy powszechnie stosowanej klejonki, lecz przy pomocy specjalnego płótna z wplecionym włosiem zwierzęcym, wszytego pod warstwą tkaniny zewnętrznej. Z uwagi na regulacje dotyczące ochrony zwierząt w Unii Europejskiej, naturalne włosie zwierzęce jest obecnie zastępowane różnymi materiałami syntetycznymi.

Trzeba wiedzieć, że marynarki garniturowe mają usztywnione przody i klapy, dzięki czemu zachowują odpowiednią formę i wyglądają elegancko. W tradycyjnym krawiectwie usztywnienie to uzyskiwało się przy pomocy kilkuwarstwowej wstawki zwanej waterunkiem. W skład tej warstwy wchodziło m.in. wspomniane płótno z włosiem (tzw. włosianka) a całość była ręcznie pikowana. Gdy garnitury zaczęto szyć na skalę przemysłową, pracochłonny waterunek został zastąpiony klejonką czyli warstwą specjalnej tkaniny syntetycznej (tzw. flizeliny) przyklejaną do tkaniny garnituru od wewnętrznej strony.

Marynarka w konstrukcji half canvas jest ukłonem w kierunku tradycyjnego krawiectwa i daje użytkownikowi poczucie obcowania z produktem wyjątkowym, powstałym sporym nakładem pracy ręcznej. Ma ponadto bardzo wymierne zalety: przede wszystkim większą oddychalność, a także skłonność do ładniejszego układania się.

Zdjęcie poniżej przedstawia marynarkę demonstracyjną, w której płótno konstrukcji half canvas zostało z jednej strony naszyte na wierzch marynarki. Dzięki temu zabiegowi można wyobrazić sobie jak wygląda wnętrze marynarki. Oczywiście tylko tej szlachetnej czyli half canvas.

Anglojęzyczna nazwa half canvas przyjęła się i jest powszechnie używana ale można też spotkać się z polskojęzycznymi określeniami: marynarka na płótnie lub konstrukcja na płótnie.

Na zdjęciu autor naszej ekskluzywnej Kolekcji, pan Jan Adamski w garniturze AMADEO z marynarką half canvas