Wesele w stylu rustykalnym

Coraz większą popularność wśród państwa młodych zdobywają śluby i wesela organizowane w z góry założonym stylu. Ów styl przejawia się głównie w charakterze sali weselnej i w dekoracjach, ale może także mieć swoje odzwierciedlenie w daniach i alkoholach serwowanych podczas weselnego przyjęci oraz – co nas najbardziej interesuje – w strojach panny młodej i pana młodego.

Styl rustykalny to mówiąc inaczej: styl ludowy lub wiejski. Charakteryzuje go prostota, sięganie do natury i do przedmiotów, które kojarzą się z wiejskim gospodarstwem z przeszłości takich jak proste drewniane meble, jutowe worki, dębowe beczki, drewniane drabiny, stągwie, koryta i narzędzia do prac gospodarczych. Nieodłącznym elementem stylu rustykalnego są też kwiaty – zarówno żywe, jak i kwiatowe dekoracje z papieru i innych materiałów. Na przyjęciach weselnych w stylu rustykalnym serwuje się zwykle tradycyjne wiejskie dania, do których podaje się okowitę lub bimber.

Wesele w stylu rustykalnym

Może (ale nie musi) skłaniać do zastosowania adekwatnego ubioru pana młodego. Nie musi, gdyż klasyczny strój wieczorowy składający się z ciemnego garnituru, białej koszuli, ciemnego krawata i czarnych butów – wiedenek lub lotników – będzie właściwy dla każdego weselnego stylu, w tym stylu rustykalnego. Jeśli jednak pan młody chce konsekwentnie podążać rustykalną ścieżką, to może postawić np. na garnitur w jaśniejszym kolorze niż tradycyjny granat lub grafit i uszyty z tkaniny bardziej kojarzącej się z wiejskimi klimatami. Taką tkaniną mógłby być len, ale ponieważ len ma tendencję do gniecenia się, to warto rozważyć garnitur z mieszanki lnu i wełny. Z wyglądu będzie przypominał garnitur lniany, ale będzie bardziej odporny na deformacje i zagniecenia. W najbardziej radykalnym podejściu do stylu rustykalnego, pan młody może nawet zrezygnować z marynarki i wystąpić w kamizelce. To podejście bardzo odważne, ale w przypadku wesela organizowanego np. w starej stodole, może być opcją godną rozważenia.

Koszula pana młodego zdecydowanie powinna być biała, ale może to być koszula lniana zamiast tradycyjnej – bawełnianej. W wielu przewodnikach po stylu rustykalnym można przeczytać, że pan młody może wystąpić bez krawata. Wydaje się jednak, że w tym uroczystym dniu krawat jest kropką nad „i”, więc nie warto z niego rezygnować. Można natomiast sięgnąć po krawat niezbyt formalny czyli kolorowy i wzorzysty. Kolory nie powinny jednak być zbyt jaskrawe i nasycone. Pastele i kolory ziemi będą w sam raz. Kwiatek w butonierce i poszetka w brustaszy będą zwieńczeniem ślubnej stylizacji.

Bardzo ważnym elementem ślubnego stroju pana młodego są buty. W stylu rustykalnym dobrze sprawdzą się buty, których formalność jest mniejsza niż klasycznych wiedenek lub lotników. Przede wszystkim kolor butów nie powinien być czarny – bardziej pasować będą buty brązowe lub bordowe, ale mogą być też inne kolory. Unikać należy tylko kolorów jaskrawych oraz butów ze skóry lakierowanej (tzw. lakierek) bo są w złym guście. Natomiast styl rustykalny dopuszcza zastosowanie butów zamszowych, które w każdym innym stylu nie licują z powagą wydarzenia.

Go to top