Szary garnitur – klasyka męskiej elegancji

Szary garnitur może przybierać różne postaci

Jeśli będzie to ciemna szarość (zwykło się wtedy mówić o kolorze grafitowym), to garnitur może pełnić rolę garnituru wieczorowego. Taki garnitur, w połączeniu z białą koszulą i czarnymi butami typu wiedenki (czyli oksfordy) i uzupełniony ciemnym krawatem i białą poszetką, będzie się nadawał na bardzo uroczyste okazje wieczorowe – np. wesele, bal, galę, premierę w teatrze lub operze, uroczystą kolację lub ceremonię wręczania nagród.

Ale szary garnitur ma też drugie oblicze: jeśli jego szarość będzie w jaśniejszej tonacji, to będzie to typowo dzienny garnitur, który idealnie nadaje się do pracy dla tych, u których obowiązuje garniturowy dress code, a także na wszelkie wydarzenia odbywające się w ciągu dnia: konferencje, prezentacje, targi, wystawy, biznesowe lunche oraz oczywiście na różne uroczystości rodzinne.

Szary garnitur to absolutna klasyka i każdy mężczyzna powinien mieć taki w swojej szafie. Warto dodać, że efekt szarości tkaniny garniturowej można uzyskać dwojako: może ona być utkana z nitek zabarwionych na kolor szary, ale może też powstać z nitek czarnej i białej (czarny wątek, biała osnowa lub odwrotnie: biały wątek czarna osnowa). W tym drugim przypadku na tkaninę zwykło się mówić „skóra rekina”, zaś garnitur z niej uszyty należy do najbardziej stylowych męskich garniturów. Wystarczy dodać, że po garnitury ze skóry rekina często sięga James Bond.

Szary garnitur najlepiej się sprawdzi w połączeniu z koszulą białą, błękitną lub różową, ale każdy inny kolor koszuli też będzie do niego pasował. Buty mogą być czarne, ale znacznie lepiej zagrają buty w kolorze brązowym, w tym także w kolorze zwanym koniakowym. Typ butów może być dowolny: od najbardziej formalnych wiedenek i lotników, poprzez angielki, brogsy i monki, aż do najmniej formalnych loafersów zwanych też wałkońkami.

Zakładając szary garnitur, warto pamiętać o krawacie i poszetce. Krawat może być kolorowy i wzorzysty (np. w ukośne pasy, we wzory florystyczne lub inne). Dobrze sprawdzi się krawat jedwabny, ale ciekawy efekt można też uzyskać stosując krawat lniany lub wełniany.

Jeśli koszula jest biała to poszetka też może być biała, ale dobrym wyborem będzie poszetka kolorowa, nawiązująca kolorystycznie do krawata lub do innych dodatków – np. skarpetek.

Go to top